top home
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie:
Normalna szerokość 1024px Mniejsza szerokość 780px Większa szerokość 1152px Mobilna wersja forum

Pokaż wyniki jako: Posty Tematy Zaawansowane
 Ogłoszenie 
Ciekawe linki - Aga Radwańska: Facebook, Instagram, Sina Weibo, Twitter, Strona internetowa; Ula Radwańska: Facebook, Instagram, Strona internetowa

Odwiedź Profil forum na Facebook'u i kliknij 'Lubie to!'.
Obserwuj Twittera forum; Jesteśmy też na Tumblr

Poprzedni temat «» Następny temat

Link do postu Wysłany: 2015-01-31, 18:56 Aga: Jestem podekscytowana grą u siebie

Wywiad na stronie Federation Cup
28 January 2015

Radwanska excited to be playing at home

It has been five years since Poland played a Fed Cup by BNP Paribas tie on home soil and there is no better time to receive a boost from a passionate partisan crowd than when you are making your World Group debut.
Having been knocked out of World Group II by Spain in Sopot in 2010, Poland has spent the last four years battling for promotion from Europe/Africa Zone Group I before finally succeeding in earning promotion to the competition’s top flight from where they can launch an attack on the Fed Cup trophy itself.
Undefeated in their last seven ties, Poland have been on a meteoric rise to the top and it’s no surprise that they have been spurred on by their talented No. 1, Agnieszka Radwanska.
The fast-talking Pole is ready for her country’s next challenge – defeating a Russian team that includes world No. 2 Maria Sharapova for a place in the World Group semifinals.
“It’s very exciting to be first time in the World Group,” said Radwanska. “It’s the first success that we achieve and playing Russia is not easy, especially as Maria [Sharapova] is going to come.
“It’s very exciting to play at home – we never did that – it’s going to be a huge match and there are going to be a lot of people out there because tennis is getting bigger and bigger in Poland. We don’t have many tournaments so it will be a really big week for us.”
And Poland isn’t resting on its laurels having reached the World Group. A buoyant Radwanska even said “we will try to win the whole Fed Cup”.
Not an easy task given the first round tie could hinge on the first reverse singles rubber between herself and Sharapova – a player against whom Radwanska has only won two of their 13 previous encounters.
But even that didn’t seem to faze the world No. 6. “It’s the same court, the same match and the same rules,” she said. “It’s going to be indoors and we don’t play much indoor so I think that is what will be different.”
That and the 15,000 Polish fans.

Read more at http://www.fedcup.com/en/...uKEZ374zyxMI.99
Ostatnio zmieniony przez Cinek 2015-01-31, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  
Patra  

Aga czy Ula?: Aga

Link do postu Wysłany: 2015-01-31, 20:18

Aryman3 napisał/a:
The fast-talking Pole
:-D
Aryman3 napisał/a:
That and the 15,000 Polish fans.

Na sobote zostaly wykupione juz prawie wszystkie bilety.Wiec mozna powiedziec, ze hala bedzie wypelniona po samiutki dach :-)
Odpowiedz do tematu